Güneş Koruyucunun Önemi | MuhabbetTR Sohbet
CHAT
Sohbet'e Başla
mIRC
Türkçe mirc mirc
Daha güvenli bir sohbet için türkçe mirc

Güneş Koruyucunun Önemi

Cilt sağlığı açısından son derece önemlidir güneş koruyucu kullanmak. Güneş Koruyucunun kullanımı yaz aylarında artıyor. Ancak bilinmesi gereken güneş koruyucu ürünler yaz-kış devamlı kullanılmalıdır. Kışın güneş koruyucu kullanımı ciddi derecede azalıyor yanlız güneş ışınlarının kışın dahi etkisi vardır ve bu ışınlar buluttan bile geçiyor. Cilt kanserinin en önemli nedenlerinden biri ultraviyole ışınlarıdır. Aynı zamanda güneş ışınlarına fazla maruz kalmak derinin alt tabakasındaki elastin ve kollajen liflerinin yapısını bozar. Bu liflerin bozulmasıyla melanom tipi cilt kanserleri, deride kalınlaşma ve yaşlanma gözlenir. Melanom tipi cilt kanserlerinde güneş ışınlarının etkisi küçümsenmeyecek kadar fazladır. Aynı zamanda güneş leke oluşumuna neden oluyor ve bir çok güneş ışınlarının saymakla bitmiyecek zararları vardır. Bebeklerin, çocukların, gençlerin ve yaşlıların her yaş grubunun güneş koruyucusuz dışarı çıkılmaması öneriliyor. SPF (Sun Protective Factor) yani güneş koruyucu koruma değerleri. Bunlar 30-40-50 diye belirtiliyor. Bu koruma faktörlerinin en azın spf 30 olması gerekiyor. Aynı zamanda UV AB  yani ultraviyole A ve B değerlerinin olmasına dikkat edilmelidir. SPF değeri 30’dan düşük koruyucu kullanmamak gereklidir. Evden çıkmadan 30 dakika önce güneş koruyucu krem kullanın deri tarafından anca emilim sağlanır.Terleme, yıkanma, yüzme sonrasındada yenilenmesi gereklidir. Gün boyu etkisini göstermez. Gün içinde 4 saatte bir yenilemeye özen gösteriniz.Güneş ışınlarının etkisi kişinin genetik yapısına, derideki melanin miktarına ve bronzlaşmasına göre değişiklik gösterir.  Cildi yağlı olanlar yağsız, jel veya su bazlı ürünleri kullanabilir. Cildi kuru olanlar krem bazlı ürünleri tercih edebilir. Vücut korunmasında suya dayanıklı ürünler seçilmelidir.

Güneş Işınlarının Zararları;

-Güneş yanığı. Ultraviyole A ve B ışınları deri hücrelerini hasara ugratır.

-Kırışıklıklar. Deri kırışıklıklarının %80inden fazlası gençlik döneminde güneş ışınlarına aşırı maruz kalınmasıyla meydana gelir.

-Güneş lekeleri. -Çillenme. -Deri lezyonları. -Cilt yaşlanması.

-Katarakt. Güneş ışığından gözün korunmamasında rol oynar.

-Cildin kendini yenileme sisteminin çalışmasına hasar verir. Deri kanseri oluşumu riski artar.

Cilt sağlığını son derece tehtit eden güneş ışınlarını görmezden gelmeyin. Yaz-Kış Güneş koruyucu kullanmalı aski halde ciddi sonuçlara davetiye çıkartır..

efSun

 

bir önceki yazı Bir önceki yazımızda « makalemiz var. Okumanızı tavsiye ederim.

Yazı Bilgileri


efSun efSun

Web Sitesi : Muhabettr.net
Hakkında : Muhabbettr.net kurucu olan admin güncel yazı ve paylaşımları ile sohbet hakkında daha iyi bir deneyim sahibi olmanızı sağlamaya çalışır.

Benzer Yazılar


Sadakat Yolunda - Megan Leavey - HD
resim alt gölge

Sadakat Yolunda – Megan Leavey – HD

Megan Leavey son zamanlarda hayatında büyük şeylerin eksik olduğunu hisseder. Bu içsel şeyi bastırmak için asker olmayı ...

Gece Gelen — It Comes at Night izle 2017 Türkçe Altyazılı
resim alt gölge

Gece Gelen — It Comes at Night izle 2017 Türkçe Altyazılı

Dünyanın bambaşka bir hal aldığı filmde Paul, terk edilmiş güvenli bir evde eşi ve oğluyla kendine bir düzen kurmuş ...

Traded 2016 Türkçe Dublaj 1080p Full HD izle
resim alt gölge

Traded 2016 Türkçe Dublaj 1080p Full HD izle

1980’li yılların canlandırılması ile yapılan filmde geçmişi karanlık sırlarla dolu bir babanın geçmişte ...

Düello
resim alt gölge

Düello

Film, bir Teksas Korucu’sunun Helena adlı bir kasabada meydana gelen ve açıklanamayan ölümleri araştırmaya gitmesini ...

Yorumlar
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?