10 Ocak (!) | MuhabbetTR Sohbet
CHAT
Sohbet'e Başla
mIRC
Türkçe mirc mirc
Daha güvenli bir sohbet için türkçe mirc

10 Ocak (!)

10 Ocak bilindiği gibi “çalışan gazeteciler günü” ama ne var ki 1 mayıs “işçi bayramı“nda işçiler nasıl kendi günlerini bayram havasında, istediği gibi kutlayamıyorsa artık gazeteciler de kendi günlerini kutlayamaz hala geldi.

Tek işleri, olayları bütün şeffaflığıyla halka göstermek olan gazeteciler yaptıkları haber, yazdıkları yazılar yüzünden tutuklanıp cezaevlerine gönderiliyor. Bugün hala içeride olan 32 tutuklu gazeteci bulunuyor. bir çoğuda cezaevine girme tehlikesi ile karşı karşıya. Suçları ise mesleklerini yapmak.

Sadece 2015 yılı içinde mesleklerini yapan gazetecilere 315 soruşturma açılmış, 19 televizyon kanalı kapatılmış, 750’nin üzerinde gazeteci işsiz bırakılmıştır. Bu sayısal veriler uydurma veya abartma değil, Türkiye’nin gerçeğidir. Ama gelin görün ki; ağızlarını her açtıklarında “Türkiye’de basın özgürlüğü var” “basın özgürlüğü kırmızı çizgilerimizdir” diyenler de televizyon kanallarını kapatan, gazetecileri işsiz bırakan, AKP iktidarıdır.

Basın Özgürlüğü, gazeteciliğin olmazsa olmaz temel koşuludur. Fakat 2015 yılının verilerine bakılınca ülkemizde Basın özgürlüğünün olmadığı aşikar. Basın özgürlüğünün olmadığı yerde halkın haber alma hakkı da ortadan kalkar.

Yandaş olanlar rahat, bir eli yağda bir eli balda, hükümetin istediği şekilde haberler yaparak hem ceplerini dolduruyor, hem de kendilerini hükümet güvencesi altında görüyor. Tamamen taraflı olup sözde gazetecilik yaptıklarını iddia ediyorlar.

Muhalif basına gelince, Türkiye’de ki en zor iş diyebiliriz. Hükümetin açığını yakalayıp haberleştiren, veya hükümeti hedef alan yazılar yazdığı gün soluğu adliyede alabiliyorlar. Artık gazeteciler adliyeye haber yapmaktan çok yaptıkları haberler ve yazdıkları yazılar yüzünden ifade vermeye gidiyor

Fakat cezaevine girme tehlikesiyle karşı karşıya olmasına rağmen düşüncelerini eğip bükmeden yazan, elindeki kalemi iktidara yalakalık için kullanmayıp halkını bilinçlendiren, gerçekleri yazdığı için cezaevine girmeyi göze alan bütün dürüst onurlu şerefli gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun!

bir önceki yazı Bir önceki yazımızda « makalemiz var. Okumanızı tavsiye ederim.

Yazı Bilgileri


MuhabbetTR

Web Sitesi : Muhabettr.net
Hakkında : Muhabbettr.net kurucu olan admin güncel yazı ve paylaşımları ile sohbet hakkında daha iyi bir deneyim sahibi olmanızı sağlamaya çalışır.

Benzer Yazılar


Sadakat Yolunda - Megan Leavey - HD
resim alt gölge

Sadakat Yolunda – Megan Leavey – HD

Megan Leavey son zamanlarda hayatında büyük şeylerin eksik olduğunu hisseder. Bu içsel şeyi bastırmak için asker olmayı ...

Gece Gelen — It Comes at Night izle 2017 Türkçe Altyazılı
resim alt gölge

Gece Gelen — It Comes at Night izle 2017 Türkçe Altyazılı

Dünyanın bambaşka bir hal aldığı filmde Paul, terk edilmiş güvenli bir evde eşi ve oğluyla kendine bir düzen kurmuş ...

Traded 2016 Türkçe Dublaj 1080p Full HD izle
resim alt gölge

Traded 2016 Türkçe Dublaj 1080p Full HD izle

1980’li yılların canlandırılması ile yapılan filmde geçmişi karanlık sırlarla dolu bir babanın geçmişte ...

Düello
resim alt gölge

Düello

Film, bir Teksas Korucu’sunun Helena adlı bir kasabada meydana gelen ve açıklanamayan ölümleri araştırmaya gitmesini ...

Yorumlar
Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?